Mediální kampaň města dětskému oddělení ve frýdecko-místecké nemocnici více škodí, než prospívá ...

12. května 2022, 14.53 | TISKOVÁ ZPRÁVA z 11. 5. 2022

Nemocnice ve Frýdku-Místku v prvních čtrnácti dubnových dnech postupně transformovala dětského oddělení. V současnosti je zde jednotka pro dětské pacienty vyžadující péči v oblasti chirurgie, traumatologie, ortopedie, urologie, ORL a pro pacienty potřebující endoskopická vyšetření či vyšetření a zákroky probíhající v celkové anestézii. K tomu zde slouží i stávající jednotka intenzivní péče, která je vybavena veškerou moderní zdravotnickou a monitorovací technikou. Změnou je, že zde od dubna nefunguje režim akutní péče pro děti trpící například akutními potížemi infektu dýchacích cest, střevní infekcí nebo infekcí močového traktu. Tuto službu částečně nahrazuje lékařská pohotovostní služba, která v areálu nemocnice funguje o sobotách, nedělích a svátcích a od května nově i v pátky, a následně okolní nemocniční zařízení. Současný stav je přechodný, nemocnice chystá další strukturální změny v chodu oddělení, které povedou ke zkvalitnění zdravotní péče.

„Tento krok jsme velmi pečlivě zvážili a pro další fungování tohoto oddělení byl opravdu nezbytný," vysvětluje ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku Ing. Tomáš Stejskal, MBA. „Stejně jako řada dalších nemocnic v naší zemi se i my potýkáme s nedostatkem pediatrických lékařů. Chceme však zachovat vysokou odbornou úroveň poskytované péče o dětského pacienta i chod většiny ambulancí, které zde máme, a proto jsme museli jednat. Situace je náročná a bez dostatečného množství kvalifikovaného personálu opravdu nejsme schopni zvládnout vše. V žádném případě však není pravda, že dětské oddělení uzavíráme. Naopak, máme snahu ho nejen udržet, ale postupně i rozšířit poskytované služby tohoto oddělení. Na JIP jsme v posledních týdnech hospitalizovali i děti, které potřebovaly specializovanou péči, šlo například o děti s komplikovaným zápalem plic nebo intenzivně zvracející. Tedy o interní diagnózy. Na lůžkovém oddělení jsme hospitalizovali také dítě, které bylo primárně ošetřeno v jiném zdravotnickém zařízení a odesláno k hospitalizaci do naší nemocnice. Kromě toho jsme zde v dubnu nově otevřeli dětskou oční ambulanci
a od května na dětském oddělení funguje díky zakoupení nového ultrazvukového přístroje a službám docenta MUDr. Michala Hladíka, Ph.D. nová sonografická ambulance pro děti z širokého okolí,"
doplňuje ředitel.

O tom, že dětské oddělení ve frýdecko-místecké nemocnici funguje, a že i přes uvedená opatření nedošlo k zásadnímu omezení péče o dětské pacienty, svědčí především čísla. Urgentním příjmem prošlo v dubnu 471 dětí, v přechozích měsících se toto číslo pohybovalo okolo 450. Chirurgická ambulance ošetřila v lednu 530 dětí, v únoru 508, v březnu 575 a v dubnu 516.

Lékařskou pohotovostní službu vyhledalo v březnu 125 pacientů, v dubnu 207. Hospitalizováno bylo v dubnu 85 dětí na dětském oddělení, z toho 13 na jednotce intenzivní péče. Celkem bylo v dubnu ve frýdecko-místecké nemocnici ambulantně ošetřeno zhruba 2300 dětských pacientů, což je o zhruba 300 méně než v březnu, kdy byly jarní prázdniny a bylo evidováno více úrazů. V místní porodnici se v dubnu narodilo 103 miminek, zatímco v březnu jich zde přišlo na svět 86.

Přesto všechno vedení magistrátu Frýdku-Místku společně s MUDr. Röschlovou šíří o současné situaci v nemocnici zkreslené a polovičaté zprávy. Dokonce bylo opakovaně uvedeno, že dětské oddělení bylo ve frýdecko-místecké nemocnici zrušeno. Nikdo z vedení města však dosud nenavštívil nemocnici, a to ani navzdory pozvání. „Tato kampaň města dětskému oddělení více škodí, než prospívá. Nepomůže nám petice občanů za obnovu dětského oddělení. Jediné, co potřebujeme, jsou kvalitní dětští lékaři. V tom by mohlo město pomoct. Třeba i tím, že přestane šířit zkreslené a polovičaté zprávy, které případné zájemce jen odrazují, a začne s námi jednat o krocích, které by naopak lékaře do naší nemocnice přilákaly," pokračuje ředitel.

V pátek 6. května pozval primátor Petr Korč zástupce vedení nemocnice na jednání na magistrát města Frýdku-Místku za účasti poslance Carbola a senátorky Pešatové. Obě strany si v poklidné atmosféře vyjasnily stávající situaci a vysvětlily fungování dětského oddělení. Vedení magistrátu dokonce přislíbilo zájemcům o místo dětského lékaře v této nemocnici byt. „Byl jsem rád, že jsme si vše v klidu vyjasnili a měl jsem za to, že všichni zúčastnění pochopili situaci. O to více mě překvapilo, když mi na konci jednání pan primátor předal dopis, v němž jsou opět uvedené opakované nepravdy, lži a dezinformace o chodu dětského oddělení naší nemocnice a o nezájmu nemocnice a kraje na obnově dětského oddělení. Zdravotnictví je bohužel politické téma a mám za to, že i v tomto jednání jde primárně o předvolební politickou kampaň zástupců vládnoucího uskupení," dodává Ing. Tomáš Stejskal, MBA.