Možnosti ultrazvuku se v naší nemocnici otevírají většině lékařů. Pomůže to pacientům.

18. června 2021, 14.04 | Dne 10.6.2021 proběhl v Nemocnici ve Frýdku-Místku první ultrazvukový workshop určený pro všechny nemocniční lékaře. Akce se zúčastnilo více než 40 lékařů z interního, chirurgického, ortopedicko-traumatologického, plicního a ARO oddělení nemocnice.

Tématem akce bylo rychlé vyšetření většiny orgánů u akutního pacienta. Nejprve proběhla teoretická přednášková část, poté navazovala praktická demonstrace metody. Při ní byli lékaři rozděleni do menších skupinek a mohli se prostřídat na celkem osmi stanovištích, na kterých si pod vedením školitele samostatně vyzkoušeli vyšetření různých orgánů na reálných pacientech. Nechybělo ani stanoviště určené k nácviku kanylace žil pod ultrazvukovou kontrolou na trenažeru a fantom simulující nejrůznější akutní stavy v oblasti dutiny břišní a hrudníku včetně echokardiografie.

„Jsem rád, že jsme se díky zlepšení epidemiologické situace mohli zase osobně sejít na odborné akci,“ uvedl náměstek LP MUDr. David Havrlant, který akci zahajoval. „Ultrazvukové vyšetření v přímé návaznosti na klinické posouzení pacienta značně zrychluje diagnostiku a rozšiřuje možnosti řady odborností,“ dodal.

Hlavním organizátorem akce byla zástupkyně primáře interního oddělení MUDr. Kamila Papugová. „Myslím si, že se akce velmi vydařila a mám radost, že se jí účastnili i lékaři jiných oborů. Já osobně si v akutním provozu práci bez ultrazvuku nedokážu představit, je to prostě nedílná součást naší každodenní praxe a nemusí to být jen doména radiologů,“ uvedla. „V naší nemocnici máme dobře dostupné stacionární i mobilní ultrazvukové přístroje a je velmi důležité, aby se s nimi naučilo pracovat co nejvíce lékařů. Máme v plánu udělat z workshopu pravidelný cyklus. Chtěla bych poděkovat všem organizátorům za skvěle odvedenou, týmovou práci, “ dodala s neskrývaným nadšením.

» Zdravotnická oddělení  » Lůžková oddělení  » Interní oddělení  » Aktuality