Nemocnice dnes otevřela rekonstruované porodní sály

17. ledna 2019, 13.00 | Frýdecko-místecká nemocnice dnes otevřela rekonstruované porodní sály s novým dispozičním uspořádáním. Rekonstrukce probíhala čtyři měsíce a náklady na ni dosáhly 9,6 milionu korun, ze svého rozpočtu je uhradil Moravskoslezský kraj.

„Porodní sály jsou nyní nejmodernější v Moravskoslezském kraji,“ uvedl primář gynekologicko-porodního oddělení Martin Němec. „Vybudovali jsme tři samostatné porodní boxy s vlastním sociálním zařízením a centrálním monitorovacím systémem, které umožní vysokou intimitu každé z rodiček. Na každém boxu je nyní ošetřovací pult pro novorozence. Nově je součástí porodního sálu i příjmová porodní ambulance, z níž odchází rodička přímo na porodní sál. Další samostatná místnost určená jako zázemí pro doprovod bude sloužit nastávajícím tatínkům a dalším členům rodiny.“

Rodičkám je nově k dispozici také hydromasážní vana, ve které se bude moci nastávající maminka nahřívat a masírovat. K úlevě od porodních bolestí slouží také systém Multitrack, speciální porodní stolička, kterou maminka využije zejména v první době porodní. Obsahuje systém se závěsným lanem, jež usnadňuje relaxaci rodičky během porodu, a umožňuje bezpečný a pohodlný porod v přirozené vertikální poloze.

Porodní sály navazují přímo na lůžkové porodní oddělení, které prošlo kompletní rekonstrukcí před rokem a půl a jehož součástí je i novorozenecké oddělení. V jednom podlaží se tak nyní nacházejí a jsou vzájemně propojeny všechny části gynekologicko-porodního oddělení včetně ambulancí. Provoz porodnice zůstal po celou dobu rekonstrukce zachován, porodní sály byly jen přesunuty do jiné části budovy.

„Ročně přivedou naši porodníci na svět více než tisíc miminek, jen za loňský rok se u nás narodilo 1091 dětí. I přes vysoký počet porodů si oddělení zachovává klidnou a rodinnou atmosféru. Porody se snažíme vést přirozeně a s respektem k přání rodiček. Přejeme si, aby se maminkám u nás i nadále líbilo. O tom, že se nám to daří, svědčí také to, že k nám jezdí rodit maminky i z jiných okresů,“ řekl primář Němec.

Náklady na rekonstrukci porodních sálů byly hrazeny Moravskoslezským krajem. „Zvyšování kvality zdravotní péče je jednou z priorit vedení kraje. Frýdeckomístecko je navíc oblastí, která je v našem regionu pro mladé rodiny snad nejlákavější. Moderní porodnice by tedy právě zde měla být samozřejmostí. Celá rekonstrukce stála krajskou pokladnu přes 9 a půl milionu korun, v této částce jsou i náklady na pořízení moderního vybavení. V roce 2019 chystáme ve frýdeckomístecké nemocnici i další investice, například plánujeme přestavět pavilon I pro magnetickou rezonanci,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje pro finance, majetek a investice Jaroslav Kania.

Jolana Filipová, tisková mluvčí