Nemocnice ve Frýdku-Místku pomáhá ženám trpícím inkontinencí

19. srpna 2019, 11.54 | Zcela novou možnost řešení obtíží s únikem moči u žen, tzv. stresovou inkontinencí, přináší gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku. Stresová inkontinence je nekontrolovatelný únik moči, který postihuje ženy všech věkových kategorií, ale nejčastěji se vyskytuje u žen po porodu nebo v období menopauzy. Uvádí se, že inkontinencí moči trpí 50-70 procent žen.

Existuje mnoho způsobů řešení, ale ne všechny z dostupných možností jsou vhodné pro každou ženu. Proto je potřeba při příznacích inkontinence provést důkladné urogynekologické vyšetření, jehož součástí je pečlivé vyslechnutí potíží spojených s únikem moči a podrobné urogynekologické vyšetření. Tato vyšetření se provádějí na gynekologické ambulanci v nemocnici ve Frýdku-Místku ve středy a pátky. Následně je pacientka zpravidla odeslána k provedení urodynamického vyšetření, které v naší nemocnici provádí speciálně vyškolená sestra. Díky těmto metodám můžeme odhalit příčinu inkontinence a navrhnout nejoptimálnější metodu léčby.

Dosud se tyto potíže řešily u pacientek pomocí rehabilitačního cvičení nebo medikamentózně. Další z možností byla operační metoda, kdy se pacientce vložila syntetická páska pod močovou trubici. Stále se však najdou pacientky, kterým ani jedna z léčebných metod nepomáhala. Jednou z nich byla i paní Milada, která letos oslavila 80. narozeniny. Stresovou inkontinencí trpěla od roku 1995. V roce 2001 jí byla v jiném zdravotnickém zařízení vložena antiinkontinenční páska. Efekt operace však byl minimální a nechtěné úniky moči dále přetrvávaly.   V roce 2018 navštívila naši urogynekologickou ambulanci, v níž se dozvěděla od primáře gynekologicko-porodního oddělení Martina Němce o nových možnostech léčby. Konkrétně se jednalo o aplikaci gelu Bulkamid, který byl poprvé použit v naší nemocnici letos v srpnu právě u paní Milady.

Bulkamid je nevstřebatelný gel, který se aplikuje pod sliznici močové trubice zhruba jeden centimetr od jejího odstupu z močového měchýře. Způsobí tím její zúžení, a tím napomáhá udržení moči při stresových manévrech (zvedání břemen, kýchnutí). Jak uvádí primář oddělení Martin Němec, funkčnost gelu je u každé pacientky individuální, průměrně je gel účinný po dobu dvou let a v případě potřeby jej můžeme znovu aplikovat. „Bulkamid je gel, který neobsahuje silikové částice, a tak nedochází k jeho migraci v organismu. Jedná se o miniinvazivní výkon v lokální anestézii a je proto vhodný i u pacientek, které mají strach z narkózy,“ uvedl primář Martin Němec.

Sama pacientka uvedla, že zákrok byl velice rychlý a zcela bezbolestný. Po něm se cítila velmi dobře a vše se obešlo bez komplikací. Při dotazu, zda by doporučila tuto metodu i ostatním pacientkám s podobnými potížemi, bez váhání odpověděla, že ano. Letos v létě je totiž poprvé úplně bez obtíží od roku 1995, kdy jí byla stresová inkontinence diagnostikována.  Ráda by všem ženám s nechtěnými úniky moči vzkázala, ať se nebojí své obtíže řešit a svěří se s nimi svým ošetřujícím gynekologům či praktickým lékařům, kteří je následně odešlou k urogynekologickému vyšetření.