Nemocnice ve Frýdku-Místku slavnostně otevřela CENTRÁLNÍ ENDOSKOPICKÝ TRAKT

19. června 2019, 09.36 | V úterý, 18. června 2019, Nemocnice ve Frýdku-Místku, p. o. slavnostně otevřela centrální endoskopický trakt. Rozšíření traktu o bronchoskopický sál bylo logickým vyústěním neustále stoupajícího počtu pacientů a stále se zvětšující spádové oblasti, která k dnešnímu dni čítá okolo 400 pacientů s plicními potížemi. Tímto se stává plicní oddělení v Nemocnici ve Frýdku-Místku jedním z největších v Moravskoslezském kraji. Realizace nového endoskopického traktu trvala téměř 4 měsíce. Stavba za 2,9 milionů korun byla financována z dotace Moravskoslezského kraje, další vybavení pracoviště v hodnotě 350 tisíc korun pak z vlastních zdrojů.

„Původní bronchoskopický sál byl již nevyhovující ve všech směrech. Vzhledem k narůstajícímu počtu plicních endoskopií bylo potřeba zvětšit jeho kapacitu a zvýšit komfort jak pro pacienta, tak pro lékařský a ošetřující personál“ uvedl primář plicního oddělení Gabriel Paljus. „Do budoucna očekávám také rozšíření spektra výkonů v rámci flexibilní bronchoskopie, které bude plicní oddělení na endoskopickém pracovišti provádět“ dodal. Plicní endoskopie provede ročně asi 450 zákroků, gastroenterologická endoskopie Beskydského gastrocentra pak více než 5000 endoskopických zákroků. Počet pacientů v obou oborech každým rokem narůstá.

Díky vybudování nového bronchoskopického sálu, který navazuje na stávající gastroenterologické pracoviště, vznikne centrální endoskopický trakt, na kterém budou současně působit pneumologové i gastroenterologové. „Centrální trakt zvýší kapacitu pro endoskopické výkony obou oborů, u některých diagnóz navíc předpokládáme využití kombinace endoskopických technik u jednoho pacienta, například endoskopické ultrasonografie“ uvedl primář interního oddělení a Beskydského gastrocentra Petr Vítek. „V současné době je jednoznačným trendem centralizace endoskopických provozů v nemocnicích. Jedná se o miniinvazivní výkony, které vyžadují podobné prostředí, jaké je na operačních sálech. Centralizace přináší vyšší komfort pro pacienta, ale především vyšší bezpečnost během prováděného výkonu i optimalizaci sledování po výkonu“ dodal. Mezi další výhody centralizace patří úspora nákladů na desinfekci a sterilizaci endoskopických přístrojů. Spojení endoskopických týmů nelékařů také zlepšuje možnosti zastupitelnosti těchto pracovníků při výkonech. Pro společný trakt bude zajištěn špičkový anesteziologický servis ze strany lékařů a sester ARO. Spádovou oblastí Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. pro pokročilé endoskopické výkony v obou oborech tvoří východní část severní Moravy, především oblast Třinecka, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná a Orlová.

Oba obory jsou vybaveny nejnovější endoskopickou technikou s vysokým rozlišením, která umožňuje provádět vyšetření v nejvyšší kvalitě a zachytit nádorová onemocnění v počátečním stadiu. Novinkou na endoskopickém pracovišti je endoskopická věž firmy Olympus v hodnotě 1,2 milionů korun s vysoce kvalitním přístrojovým stativem. Digitalizace obrazu umožňuje elektronicky archivovat veškerou dokumentaci z vyšetření a je možno ji kdykoli použít pro následné konzultace nebo pro sledování progrese onemocnění.

Moravskoslezská SESTRA 2019

Partneři nemocnice