Ultrazvuk v akutní péči: lékaři se ve Frýdku-Místku školili, jak používat „stetoskop 21. století“ k diagnostice akutních stavů

25. listopadu 2022, 06.09 | Lékaři krajských nemocnic se účastnili již druhého ročníku ultrazvukového workshopu, který proběhl dne 24.11. v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Akce se konala se pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka.

„Jsem rád, že zájem školit se ultrazvukové metody je tak velký, používání ultrazvuku se stává rutinní součástí každodenní praxe lékařů nejen interního oddělení. Vedení nemocnice tyto aktivity určitě podporuje a průběžně investuje do nákupu ultrazvukových přístrojů,“ uvedl ředitel frýdecko-místecké nemocnice Tomáš Stejskal, který akci zahajoval.

Akce se účastnilo kolem 40 lékařů různých odborností, kromě internistů bylo nemalé zastoupení také chirurgů a praktických lékařů.

Dopoledne proběhla přednášková část, poté navazovala praktická výuka, při níž byli lékaři rozděleni do menších skupinek a obešli celkem 7 stanovišť s různým zaměřením. Součástí byla i demonstrace vyšetření kriticky nemocného pacienta na jednotce intenzivní péče nebo vyzkoušení si vyšetření nejrůznějších modelových stavů na trenažeru.

„Zájem byl opravdu velký, což jen podtrhuje význam učit se ultrazvukové metody, a to nejen v nemocnici, ale také v přednemocniční péči. Vzdělávají se také praktičtí lékaři, mnozí z nich i ultrazvukové přístroje vlastní. Myslím si, že právem můžeme ultrazvuk nazývat jako stetoskop 21. století,“ komentovala MUDr. Kamila Papugová, zástupce primáře interního oddělení a hlavní organizátor celé akce.

» Zdravotnická oddělení  » Lůžková oddělení  » Interní oddělení  » Aktuality