Beskydské oční centrum Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. má nový, vysoce sofistikovaný přístroj k operaci šedého zákalu

15. ledna 2020, 10.16 | Beskydské oční centrum Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. má od prosince roku 2019 nový přístroj Centurion americké firmy Alcon. Jedná se o zcela revoluční přístroj, který posouvá operace šedého zákalu zcela jiným směrem. Díky použití Centurionu se zvyšuje komfort a bezpečí jak pro pacienta, tak pro operatéra.

Unikátnost tohoto přístroje spočívá v tom, že si operatér už před operací zvolí hodnotu nitroočního tlaku, při kterém chce operaci provádět, a tuto hodnotu je schopen za použití Centurionu udržet po celou dobu operace. K udržení téměř fyziologického nitroočního tlaku napomáhají nové operační koncovky Acitve Sentry, na kterých je právě nitrooční tlak snímán. Tyto operační koncovky byly poprvé představeny na jaře loňského roku v San Diegu.

Původní metody umožňovaly operaci šedého zákalu za mnohem vyššího nitroočního tlaku, který během operace kolísal a mohl stoupnout až na několikanásobnou hodnotu oproti hodnotám fyziologickým. I přes rychlost provedení tohoto zákroku působily tyto výkyvy na zrakový nerv
a znesnadňovaly operatérovi práci z důvodu nestability přední komory oka.

Vzrůstalo také riziko vzniku pooperačních komplikací, kdy se u pacientů mohlo vyskytnout rozostřené vidění, otok rohovky a prodloužený průběh hojení.

Jak zmínil primář Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. Tomáš Utíkal, „jsme prvním pracovištěm v České republice, které tyto koncovky užívá. Ročně zde provádíme okolo 2000 operací šedého zákalu a tento špičkový přístroj považujeme za výrazný krok kupředu ve zvýšení komfortu a zkvalitnění péče o naše pacienty“.

Šedý zákal neboli katarakta je onemocnění oční čočky, kdy dochází k zákalu čočky
a snížení zrakových funkcí. Neléčený šedý zákal může vést až ke slepotě. V České republice je incidence tohoto onemocnění okolo 80 000 – 90 000 / za rok. Nejvíce rizikovým faktorem je věk, kdy stoupá riziko vzniku tohoto onemocnění. Toto onemocnění je častější u žen a důležitá je včasná diagnostika. Proto všichni lékaři Beskydského očního centra v Nemocnici ve Frýdku-Místku, p.o. doporučují pravidelné kontroly u očního lékaře aby mohlo být onemocnění včas odhaleno a léčeno.

» Zdravotnická oddělení  » Lůžková oddělení  » Beskydské oční centrum  » Aktuality