Rekonstruované prostory očního a ORL oddělení už slouží pacientům

9. září 2016, 15.36 | Výrazné zvýšení komfortu pro pacienty i personál přinesla postupná rekonstrukce ambulantních a lůžkových prostor očního a ORL oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku. Během pěti měsíců došlo ke stavebním úpravám, které umožnily sloučit různě rozmístěné zdravotnické provozy obou oddělení do jednoho místa. Obě oddělení byla dnes (9. 9. 2016) slavnostně otevřena za účasti zástupců vedení Moravskoslezského kraje, který je zřizovatelem nemocnice. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly více než 9,7 milionů korun, z toho 7 milionů korun uhradil kraj ze svého rozpočtu.

„Zhruba před rokem jsme s panem ředitelem Stejskalem otevírali ve frýdecko-místecké nemocnici moderní pavilon chirurgických oborů za téměř půl miliardy korun. Tehdy jsem říkal, že bych velice rád splnil ředitelům našich krajských nemocnic všechna jejich přání, ale že bohužel nemám kouzelnou hůlku ani prsten a možnosti kraje nejsou neomezené. Nicméně se tato přání, vedoucí ke zkvalitnění poskytované lékařské péče v našem regionu, snažíme plnit aspoň postupně,“ sdělil Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

„Naším cílem je vybudovat takovou nemocnici, jejíž prostory a vybavení odpovídají požadavkům současné medicíny a díky přístupu Moravskoslezského kraje se nám to postupně daří. Věřím, že nově zrekonstruované prostory přispějí k většímu pohodlí pacientů a logická provázanost obou oddělení bude znamenat také příjemnější pracovní prostředí pro zdravotnický personál,“ uvedl ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal.

Cílem přestavby očního oddělení bylo uspořádat provoz oddělení tak, aby již nedocházelo ke křížení ambulantního provozu a operativy. Všechny oční ambulance včetně zázemí byly přesunuty do prvního nadzemního podlaží bloku A do prostor bývalého interního příjmu.  Stavební úpravy ambulantní části probíhaly přibližně měsíc, náklady na přestavbu ve výši 730 tisíc korun financovala nemocnice z vlastních zdrojů.

Dále navázaly stavební úpravy prvního podzemního podlaží bloku A, kde zůstal zákrokový oční sál, nově byla zřízena čekárna a příprava pacientů pro operační zákroky. Pro větší pohodlí pacientů přicházejících na oční operaci byly z původních očních ambulancí  vybudovány dva nové lůžkové pokoje a vyšetřovna, bezbariérově upraveny toalety a přibyly dvě šatny včetně sociálního zázemí. Došlo také ke zřízení denní místnosti pro personál a úpravě stanoviště sester. Obě části očního oddělení situované v patrech nad sebou jsou bezbariérově propojeny výtahy. Rekonstrukce si vyžádala dva měsíce práce a náklady téměř 2,3 miliony korun, které hradil Moravskoslezský kraj.

Největšími úpravami prošel prostor bývalé centrální sterilizace, kam se přestěhovalo ušní, nosní a krční oddělení (dále ORL). V prvním podzemní podlaží bloku B byly zřízeny ambulance ORL s vyšetřovnami a zákrokovým sálkem, předsálím a personálním filtrem pro pacienta i lékaře. Dalšími úpravami vznikla čekárna s přebalovacím pultem, sesterna s kartotékou a audio kabinou, bezbariérové WC pro pacienty a zázemí pro zdravotnický personál. Lůžková část ORL oddělení je umístěna v přilehlých prostorách bloku A spolu s lůžkovou částí očního oddělení. Náklady na tuto dvouměsíční rekonstrukci činily více než 6,7 milionu korun, z toho 4,7 milionu korun uhradil Moravskoslezský kraj, zbytek financovala nemocnice z vlastních zdrojů.

„Nemocnice ve Frýdku-Místku je rozsáhlou spádovou oblastí pro zhruba 213 tisíc obyvatel. Chceme, aby každý klient, který do nemocnice vstoupí, věděl, že mu bude zajištěna špičková zdravotní péče. Jsem rád, že se nám v loňském roce podařilo nemocnici ve Frýdku-Místku vybavit 229 novými polohovacími postelemi se speciálními matracemi, které výrazně zvýšily komfort pacientů. Tato obměna lůžek bude pokračovat i nadále. Nemocnice v současné době finišuje s rekonstrukcí dětského oddělení z vlastních finančních zdrojů, pokračuje také dokončení novorozeneckého oddělení, na které kraj přispěl téměř 10 miliony korun. V plánu je i vybudování kardiocentra, které kraj podpoří půl milionem korun,“ dodává Jiří Martinek, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví.

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření