Jak se daří magnetické rezonanci v Nemocnici ve Frýdku-Místku, p.o. po 3 měsících provozu?

6. listopadu 2019, 14.15 | Dne 23.10.2019 uplynuly tři měsíce od slavnostního otevření pracoviště magnetické rezonance Nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. Za první tři měsíce provozu magnetické rezonance bylo ošetřeno celkem 586 pacientů a celkem bylo provedeno 1230 MR výkonů.

Po čtvrt roce fungování magnetické rezonance je prováděna celá škála základních vyšetření pomocí magnetické rezonance, například vyšetření mozku, páteře či kloubů. Naše spektrum vyšetření je však také rozšířeno o vyšetření speciální, jako jsou vyšetření prostaty, jater nebo prsou. Na našem pracovišti je také možné vyšetřit pacienty s kardiostimulátorem nebo trpící strachem z uzavřených prostor. Tato specifická vyšetření jsou prováděna v multioborové spolupráci za asistence kardiologa či anesteziologa. Mezi další speciální vyšetření, které u nás podstoupilo již několik pacientů, patří MR enterografie, což je speciální vyšetření tenkého střeva pomocí magnetické rezonance. Velkým benefitem pro pacienta je, že není vystaven ionizujícímu záření, jako je tomu u radiodiagnostických metod.

Otevření magnetické rezonance v naší nemocnici vedlo ke zvýšení kvality a bezpečí péče
o pacienty, což můžou potvrdit také pacienti trpící onemocněním žlučových cest. Tito pacienti jsou vyšetřování takzvanou metodou MRCP neboli MR cholangiopankreatografii. Jak už bylo zmíněno výše, i zde je velkou výhodou naprostá absence ionizujícího záření, a jak uvedl sám vrchní laborant magnetické rezonance magistr Dušan Matyášek, jedná se o zcela neinvazivní metodu, která je prováděná bez použití jodové kontrastní látky, což výrazně snižuje zátěž pacienta.

Průměrná čekací doba na vyšetření magnetickou rezonancí je v současné době okolo 6 týdnů u neakutních pacientů. Díky krátké čekací době nás vyhledávají pacienti z celého Moravskoslezského kraje, ale výjimkou nejsou ani pacienti například z jižní Moravy, kteří si vybrali vyšetření v naší nemocnici mimo jiné i díky dobrým referencím.

» Zdravotnická oddělení  » Ostatní oddělení  » Radiodiagnostické oddělení  » Aktuality