Nemocnice využívá řečové komunikace s počítači

26. května 2011, 14.35 | Na radiodiagnostickém oddělení a na oddělení patologie mohou nyní využívat lékaři frýdecko-místecké nemocnice nový počítačový program, který umí přepsat mluvené slovo lékaře přímo do textu v počítači. Nejméně o třetinu se tak zkrátí čas potřebný k zapsání informací do dokumentace.

Tato přepisovací aplikace rozpoznává slovo od slova, porovná ho se svým odborným slovníkem a text uloží do pacientské dokumentace v nemocničním informačním systému (NIS). Umožňuje rovněž předdefinovat celé texty, které se zapíší na základě vyřčení konkrétního slova. Lékař nakonec celý text zkontroluje, případně opraví nebo doplní.

„Čas potřebný například pro zapsání popisu rentgenového snímku se zkrátil minimálně o třetinu,“ potvrzuje primář radiodiagnostického oddělení Karel Bolek.

Program významně zefektivní práci, šetří čas i náklady na práci lékaře. Byl vybrán na základě výběrového řízení a je vyvíjen Technickou univerzitou v Liberci. Je dalším doplněním nemocničního informačního systému spolu s již využívaným systémem pro archivaci a zpřístupnění obrazové dokumentace (PACS – Picture archiving and communication system), který je využíván v nemocnici již celé dva roky. PACS ušetřil náklady na archivaci snímků i na vyvolávání snímků chemickou cestou a hlavně čas lékařů, kteří se tak mohou více věnovat svým pacientům.

„Další výhodou práce s digitálními snímky je využití možnosti elektronické konzultace pacientských snímků s lékařskými odborníky ostatních zdravotnických zařízení. Oba programy jsou propojeny s provozovaným nemocničním informačním systémem a tak lékaři v celé nemocnici mají ihned k dispozici popsané snímky pacienta v rámci využívaného nemocničního informačního systému přímo na svém počítači v ambulanci,“ doplňuje primář Bolek.

» Zdravotnická oddělení  » Ostatní oddělení  » Radiodiagnostické oddělení  » Aktuality

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření