Radiodiagnostické oddělení

Magnetickou rezonanci transportoval do připravované vyšetřovny jeřáb

31. května 2019, 09.57 | Velké manévry těžké techniky mohli v úterý dopoledne sledovat kolemjdoucí v areálu Nemocnice ve Frýdku-Místku, p. o. Kamion přivezl několik tun vážící magnetickou rezonanci, kterou musel do budovy transportovat jeřáb. Vše proběhlo hladce
a magnetická rezonance už stojí na svém místě. Ve zkušebním provozu bude magnetická rezonance od července letošního roku.

Manipulace s magnetem o intenzitě 1,5 tesla a jeho umístění do rozestavěné vyšetřovny trvala 2,5 hodiny, z toho 1 celou hodinu zabrala manipulace s hlavní částí magnetu, což je samotný prstenec, který je odborně nazýván "gantry". Vzdálenost, kterou musel přístroj absolvovat od vozu k vyšetřovně, byla okolo 40 metrů a obešla se bez problémů. Samotný prstenec gantry byl dopraven od dveří budovy do vyšetřovny pomocí speciálních transportních koleček, na která musela být gantry z jeřábu přesně přiložena.

Největší část magnetické rezonance, kterou je právě gantry, váží 4,5 tuny. Nedílnou součástí magnetické rezonance je nemagnetický pacientský stůl, jehož pracovní deska zajíždí s pacientem
do gantry. Součástí instalace je také spoustu strojového příslušenství a příprava chladících jednotek, které se musely transportovat na střechu výměníkové stanice, taktéž za pomocí jeřábu.

Hrubá instalace technologií je zajištěna firmou Siemens a pracuje na ní 5 lidí po dobu 3 dnů a dnes by měla být dokončena.

Nyní zbývá dokončit poslední stavební úpravy a můžeme spustit zkušební provoz. Součástí pracoviště bude vyšetřovna, strojovny, přípravna a dvě svlékací kabinky, místnost na popisování
a čekárna se sociálním zařízením. Magnetická rezonance bude součástí rentgenologického pracoviště.

Prvním pacientům začne magnetická rezonance sloužit od července letošního roku. Magnetická rezonance v podobné kvalitě je dostupná na severní Moravě například v Městské nemocnici Ostrava. Po magnetické rezonanci toužila Nemocnice ve Frýdku-Místku již několik let. Dosud musela nemocnice odesílat nebo převážet pacienty do Nemocnice v Třinci. Hlavním přínosem magnetické rezonance pro pacienta je zobrazení orgánů lidského těla při nulové radiační zátěži. Dostupnost magnetické rezonance v naší nemocnici zvýší kvalitu péče o pacienta a zdravotnickému personálu umožní přesnější a časnější diagnostiku.

» Zdravotnická oddělení  » Ostatní oddělení  » Radiodiagnostické oddělení

Prováděná vyšetření