15. července 2025
09:49
Nemocnice ve Frýdku-Místku přivítala ve svém týmu nového psychiatra Jakuba Vaňka, který působí v Beskydském centru duševního zdraví a také nově otevřené všeobecné psychiatrické ambulanci.
Jakub Vaněk se jako jediný lékař v České republice může pyšnit prestižní evropskou certifikací FEBP (Fellow of the European Board of Psychiatry). Ve článku přibližuje svou profesní i osobní cestu, pohled na současný stav duševního zdraví populace a podstatu prevence.
Jmenuji se Jakub Vaněk a v Nemocnici ve Frýdku-Místku pracuji jako psychiatr, psychoterapeut
a psychiatrický konziliář. Jsem ženatý a hrdý táta dvou malých slečen. Moje žena je psycholog a tak jsou pro nás hlubiny lidské duše denním chlebem. Původně jsme oba se ženou rodilí Ostraváci. Po škole jsem 8 let pracoval na Klinice psychiatrie ve Fakultní nemocnici Olomouc a na Lékařské fakultě Univerzity Palackého, se kterou udržuji pravidelný kontakt dodnes. Zde jsem měl možnost nabrat zkušenosti, vykonat atestaci, dokončit doktorát a psychoterapeutický výcvik.
Když se nám narodila první dcera, zastavili jsme a uvědomili si, že nám chybí rodný region a Beskydy. Oslovil jsem primáře Raszku z Beskydského centra duševního zdraví a z příjemné neformální schůzky vzniklo mé nové pracoviště. Aktuálně působím napůl v Beskydském centru duševního zdraví, které se zaměřuje na komunitní péči o těžce duševně nemocné pacienty, a napůl v nově vzniklé všeobecné psychiatrické ambulanci, která sídlí v budově S v areálu nemocnice.
Beskydské centrum duševního zdraví je stále nový koncept v péči o duševní choroby, pochází z myšlenek probíhající reformy psychiatrie a směřuje k humánnější péči o nemocné s maximální snahou o jejich udržení v domácím prostředí. Soustředíme se na práci se skupinou těžkých duševních poruch (schizofrenie, psychózy, těžké deprese a bipolární poruchy).
Úplnou novinkou je pak vznik všeobecné psychiatrické ambulance, kde se soustředíme na pokrytí veškerého diagnostického spektra včetně úzkostných poruch a poruch příjmu potravy. Já osobně se pak výzkumně i klinicky věnuji poruchám spánku nejenom v souvislosti s dalšími psychickými poruchami. Ve volném čase jsem nejraději především se svou rodinou, na horách či na naší rodinné chatě.
Celoživotní nalezenou vášní je mi pak samotný obor psychiatrie a psychoterapie. Psychiatrie bez alespoň základního psychoterapeutického vedení mi moc smysl nedává a vědomou terapeutickou podporu pacientům se snažím vkládat i do každodenní praxe. Je fascinující, co dokáže lidská mysl překonat a jak složité jsou neurobiologické základy toho, co nás potom v běžném životě trápí a projevuje se jako například úzkost.
Abych mohl lépe a cíleně pomáhat pacientům, snažím se dále vzdělávat, v letošním roce jsem dokončil evropskou odbornou certifikaci (FEBP) pro obor psychiatrie.
Duševní zdraví populace, a specificky našeho regionu, v posledních letech čelí obrovskému tlaku. Mohlo by se zdát, že pandemie je už jen vzdálená vzpomínka, ale právě tato událost ukázala, jak nedostatečné jsou kapacity péče o duševní zdraví. Ať už se jedná o psychoterapii, anebo následně i o psychiatrii samotnou, v oboru byl nedostatek specialistů již před covidem a pandemie tento problém jen zdůraznila. Sociální izolace, rozpad vztahů, režimu dne a koneckonců i samotný virus covid-19, který je neurotropní, způsobili zcela bezprecedentní nárůst duševních poruch. ÚZIS registruje jen od roku 2022 více než 50% nárůst pacientů v odbornosti psychiatrie.
Velmi výrazně dopadla pandemie a všechny ostatní události na zdraví především adolescentů a mladých dospělých. Mezigeneračně má populace tendenci vyčítat mladým lidem, že málo vydrží a existuje i myšlenka, že nárůst těchto obtíží je smyšlený.
Zde se musím i ze své praxe mladých lidí a celkově lidí s duševním onemocněním zastat. Vídám velmi často mladé lidi, kterým v kritickém věku zmizela možnost socializovat se, trávit čas smysluplně studiem a prací, rozpadl se jim denní režim. V takové situaci, kterou si do roku 2020 dovedl málokdo představit, je pak už jen malinkatý kousek k tomu, aby mozek začal stávkovat a naopak vytvářet negativní procesy navíc.
Přímým důkazem toho, co se děje s dostupností péče o duševní zdraví, je i naše nově otevřená ambulance. Ačkoliv je v provozu od ledna 2025, tak již nyní máme kompletně naplněnou kapacitu do konce roku. I když jsme si toho v oboru vědomi, tak i mě samotného takovýto nápor překvapil. Určitě uděláme, co bude v našich silách, abychom všem pacientům, kteří naši péči budou potřebovat, alespoň trochu pomohli v jejich nerovném boji s vlastní hlavou.
Ačkoliv vyhledání psychiatra a užívání psychofarmak není rozhodně žádná ostuda, tak i v oblasti duševního zdraví platí, že gram prevence je lepší než kilogram pilulí (za všechny jmenujme třeba legendární Lexaurin). I proto bych závěrem chtěl apelovat především na to, aby všichni kolem nás dbali o své duševní zdraví, trávili čas s lidmi, které mají rádi, v našich krásných Beskydech,
či jen tak odpočívali. I když mám rád svůj obor a své pacienty, tak jsem vděčný za každého, kdo naši péči nepotřebuje.


