Interní oddělení

Endokrinologická ambulance

Náplň činnosti:

Endokrinologie je část vnitřního lékařství, která se věnuje diagnostice a léčbě nemocí žláz s tzv. vnitřní sekrecí (tvorbou hormonů). Těmito jsou: podvěsek mozkový (latinsky hypofýza), štítná žláza, přištítná tělíska, nadledviny, slinivka břišní a pohlavní žlázy. Působky těchto orgánů - hormony - jsou důležité pro správný chod organizmu, ovlivňují celou řadu dějů - např. růst, látkovou přeměnu, reakci a přizpůsobení na stres, účastní se regulace krevního tlaku, hospodaření s vodou a ionty.

Nejčastějším důvodem k návštěvě u endokrinologa jsou nemoci štítné žlázy, v těchto případech nabízíme kompletní servis: krevní odběry, ultrazvuk, punkce uzlů pod ultrazvukem - tzv. FNAB - což je krátký ambulantní zákrok, kdy se ve vybraných případech tenkou jehlou pod kontrolou ultrazvuku odebírá vzorek tkáně štítné žlázy k ověření jeho biologického chování (posouzení, zda je jedná o nezhoubné či zhoubné ložisko).

V případě nutnosti operace štítné žlázy spolupracujeme s ORL oddělením nebo chirurgickým oddělením naší nemocnice nebo ORL klinikou Fakultní nemocnice Ostrava, v případě léčby radioaktivním jodem pak s Klinikou nukleární medicíny Fakultní nemocnice Ostrava.

V ostatních případech úzce spolupracujeme s dalšími odděleními naší nemocnice (zejména radiodiagnostické oddělení - CT, ambulance pro rezistentní hypertenzi), a dále s regionálními nemocnicemi (magnetická rezonance Třinec-Sosna, Fakultní nemocnice Ostrava, Fakultní nemocnice Olomouc).

 

Kde nás najdete?

Od 1.1.2018 jsme přestěhování do nových prostor.

Vchod B, po schodech nahoru, endokrinologické ambulance a jejich čekárna jsou umístěny na hlavní komunikační trase směrem doprava mezi neurologickou ambulancí a EMG vyšetřovnou. Č. dveří jsou: A115 (ambulance 1, lékař + ultrazvuk), A114 (sestra), A124 (ambulance 2, lékař), ultrazvuková vyšetření provádíme přímo v ambulanci 1.

 

Telefonický kontakt:

558 415 391 (sestra), 558 415 392 (lékař) nebo 558 415 393 (lékař)

 

Personální složení:

Lékaři - MUDr. Vendula Havlíčková, MUDr. Pavel Vašínek, MUDr. Branislav Cesnek, MUDr. Marie Morysová

Zdravotní sestra - Simona Obořilová

 

Ordinační hodiny:

den

hodiny

lékař

pondělí

08:00 - 15:00

MUDr. Vendula Havlíčková

středa

08:00 - 12:00
12:00 - 15:00

MUDr. Vendula Havlíčková
MUDr. Marie Morysová

čtvrtek

07:00 - 10:00
08:00 - 15:00

MUDr. Pavel Vašínek
MUDr. Branislav Cesnek

pátek

08:00 - 15:00

MUDr. Vendula Havlíčková

 

Jak se k nám objednat:

Osobně, nebo telefonicky - k endokrinologickému vyšetření Vás může objednat přímo Váš ošetřující lékař, nebo se můžete objednat sami, ale nejlépe na základě lékařského doporučení na výše uvedených telefonních číslech.

 

Čekací doby:

Pro nové příchozí pacienty k objednání obvykle kolem 4-6 týdnů. Stavy, které nesnesou odklad (např. pacienti se zvýšenou funkcí štítné žlázy či těhotné) i dříve po domluvě s lékařem. V rámci denního provozu pak pracujeme dle časového harmonogramu, kdy na jednoho pacienta obvykle vychází 15-20 minut, prosíme Vás proto o dodržování časů plánovaných kontrol - pomůžete nám minimalizovat prodlevy a nutnost čekání na ošetření.

V případě, že se na plánovanou kontrolu dostavit nemůžete, prosíme Vás o odhlášení se na telefonu 558 415 391, kdy lze rovnou sjednat i náhradní termín kontroly.

V současné době nadále nabíráme nové pacienty.

 

Co potřebujete na první návštěvu:

Platnou průkazku pojištěnce, zprávu od odesílajícího lékaře a výsledky krevních odběrů či dalších vyšetření (ultrazvuk štítné žlázy, atd.), máte-li je k dispozici.

 

Kam na krevní odběry:

Téměř před každou ambulantní návštěvou budeme potřebovat Vaše aktuální krevní výsledky, žádanku na krevní vyšetření dostanete spolu se zprávou z vyšetření od zdravotní sestry před odchodem z ambulance. V nemocnici lze využít na krevní odběr Odběrový box, umístěný v budově O (Hematologie, zadní vchod, přízemí), který je možno bez nutnosti objednání se navštívit kterýkoliv pracovní den mezi 6:00-12:00h.

 

NOVÉ DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ ENDOKRINOLOGICKÉ AMBULANCE

1. září 2020, 12.48 | Nemocnice ve Frýdku-Místku otevírá od září detašované pracoviště endokriniologické ambulance v orlovské nemocnici.

 

 

 

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti.     OK     Další informace