Interní oddělení

Endokrinologická ambulance

Náplň činnosti:

Endokrinologie je část vnitřního lékařství, která se věnuje diagnostice a léčbě nemocí žláz s tzv. vnitřní sekrecí (tvorbou hormonů). Těmito jsou: podvěsek mozkový, štítná žláza, přištítná tělíska, nadledviny, slinivka břišní a pohlavní žlázy. Působky těchto orgánů - hormony - jsou důležité pro správný chod organizmu, ovlivňují celou řadu dějů - např. růst, látkovou přeměnu, reakci a přizpůsobení na stres, účastní se regulace krevního tlaku, hospodaření s vodou a ionty.

Nejčastějším důvodem k návštěvě u endokrinologa jsou nemoci štítné žlázy, v těchto případech nabízíme kompletní servis: krevní odběry, ultrazvuk, punkce uzlů pod ultrazvukem - tzv. FNAB - což je krátký ambulantní zákrok, kdy se ve vybraných případech tenkou jehlou pod kontrolou ultrazvuku odebírá vzorek tkáně štítné žlázy k ověření jeho biologického chování (posouzení, zda je jedná o nezhoubné či zhoubné ložisko).

V případě nutnosti operace štítné žlázy spolupracujeme s ORL oddělením nebo chirurgickým oddělením naší nemocnice nebo ORL klinikou Fakultní nemocnice Ostrava, v případě léčby radioaktivním jodem pak s Klinikou nukleární medicíny Fakultní nemocnice Ostrava.

V ostatních případech úzce spolupracujeme s dalšími odděleními naší nemocnice (zejména radiodiagnostické oddělení - CT, magnetická rezonance, ambulance pro rezistentní hypertenzi), a dále s regionálními fakultními nemocnicemi ( Ostrava, Olomouc).

 

Kde nás najdete?

Endokrinologické ambulance a jejich čekárny jsou umístěny v bloku A na hlavní komunikační trase v přízemí, č. ordinací jsou: A11, A14 - ordinace a A10- sesterna.

 

Telefonický kontakt:

558 415 391 (sestra), 558 415 392 (lékař) nebo 558 415 393 (lékař)

 

Personální složení:

Lékaři - MUDr. Vendula Havlíčková, MUDr. Marie Morysová, MUDr. Pavel Vašínek,

MUDr. Branislav Cesnek

Zdravotní sestra - Alena Pěstová, Simona Obořilová

 

Ordinační hodiny:

den

hodiny

lékař

pondělí

07:30 - 15:00

MUDr. Marie Morysová

středa

07:30 - 15:00

MUDr. Vendula Havlíčková
MUDr. Marie Morysová

čtvrtek

07:00 - 15:00

MUDr. Pavel Vašínek
MUDr. Branislav Cesnek

pátek

07:30 - 15:00

MUDr. Vendula Havlíčková

 

Jak se k nám objednat:

Osobně, nebo telefonicky - k endokrinologickému vyšetření Vás může objednat přímo Váš ošetřující lékař, nebo se můžete objednat sami, ale nejlépe na základě lékařského doporučení na výše uvedených telefonních číslech.

 

Čekací doby:

Z důvodu velkého vytížení ambulancí jsou čekací doby k vyšetření pro nově příchozí pacienty obvykle v horizontu 2-3 měsíců. Velká většina těchto stavů jsou neakutní a snesou uvedený odklad. Stavy, které odklad nesnesou (např. pacienti se zvýšenou funkcí štítné žlázy, či těhotné pacientky) objednáváme dříve po individuální domluvě s lékařem.

V rámci denního provozu pak pracujeme dle časového harmonogramu, kdy na jednoho pacienta obvykle vychází 15 minut, prosíme Vás proto o dodržování časů plánovaných kontrol - pomůžete nám minimalizovat prodlevy a nutnost čekání na ošetření.

V případě, že se na plánovanou kontrolu dostavit nemůžete, prosíme Vás o odhlášení se na telefonu 558 415 391, kdy lze rovnou sjednat i náhradní termín kontroly.

V současné době nadále nabíráme nové pacienty.

 

Co potřebujete na první návštěvu:

Platnou průkazku pojištěnce, zprávu od odesílajícího lékaře a výsledky krevních odběrů či dalších vyšetření (ultrazvuk štítné žlázy, atd.), máte-li je k dispozici.

 

Kam na krevní odběry:

Téměř před každou ambulantní návštěvou budeme potřebovat Vaše aktuální krevní výsledky, žádanku na krevní vyšetření dostanete spolu se zprávou z vyšetření od zdravotní sestry před odchodem z ambulance. V nemocnici lze využít na krevní odběr Odběrový box, umístěný v budově O (Hematologie, zadní vchod, přízemí), který je možno navštívit bez nutnosti objednání kterýkoliv pracovní den mezi 6:00-12:00h.

 

NOVÉ DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ ENDOKRINOLOGICKÉ AMBULANCE

1. září 2020, 12.48 | Nemocnice ve Frýdku-Místku otevírá od září detašované pracoviště endokriniologické ambulance v orlovské nemocnici.

 

 

 

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti.     OK     Další informace