Léčba chrápání

Léčba chrápání

Chrápání je poměrně častý zvukový projev při spaní, který může velmi znepříjemnit usínání a spánek partnera. Je způsobeno vibracemi měkkých tkání, nejčastěji měkkého patra, dýchacích cest v oblasti mezi nosem a krkem.
Chrápání se řadí mezi poruchy spánku a v některých případech může být doprovázeno tzv. apnoickými pauzami neboli bezdechy. V této situaci dochází během spánku opakovaně k několika sekundovým zástavám dýchání, tělo není dostatečně okysličováno, je zatěžován kardiovaskulární systém, spánek je povrchový a nekvalitní. Osoby trpící na syndrom spánkové apnoe bývají během dne unaveni, mohou mít poruchy paměti, poruchy koncentrace nebo bolesti hlavy. Velmi nebezpečný může být tento stav u řidičů motorových vozidel, je zde výrazně vyšší riziko mikrospánku. U osob se syndromem spánkové apnoe je větší riziko výskytu vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu, srdečního selhávání nebo mozkové mrtvice. Pacienti se syndromem spánkové apnoe by měli vždy podstoupit adekvátní léčbu.

Diagnostika chrápání a syndromu spánkové apnoe spočívá ve:

1. Vyšetření v poradně pro chrápání a poruchy dýchání během spánku

 • pondělí: od 13:00 do 15:00; čtvrtek, pátek: od 13:30 do 15:00
 • po telefonickém objednání na tel. č. 558 415 769
 • součástí vyšetření je vyplnění dotazníků (ke stažení zde)


2. Vyšetření spánku přístrojem – limitovaná polysomnografie

 • Vyšetření ve spánkové laboratoři se provádí na neurologickém oddělení naší nemocnice. Provádí se v noci. Na základě tohoto vyšetření je možné určit, zda se jedná o prosté chrápání nebo o závažnější syndrom spánkové apnoe.

                                                                                                                                                    
3. Vyšetření DISE (Drug induced sleep endoscopy – Endoskopie v uměle navozeném spánku)

 • provádí se pouze u některých pacientů.
 • v uměle navozeném spánku lékař provede endoskopické vyšetření horních dýchacích cest, což umožní zobrazit kritická místa, ve kterých dochází během spánku k zúžení.

 

Léčba prostého chrápání

Konzervativní

 • Léčba prostého chrápání spočívá v úpravě životosprávy, redukci váhy, eliminaci kávy a alkoholu před spaním, cigaret. Pozitivní vliv může mít změna polohy ve spánku a pravidelná fyzická aktivita.


Chirurgická

 • Operace prostého chrápání se provádí ambulantně v  místní anestezii  radiofrekvenčním přístrojem Curis. Operační zákrok je založen na aplikaci bipolárních elektrod do měkkého patra dutiny ústní a řízené termokoagulaci podslizniční tkáně. Následné jizvení pak celé patro zpevní. Výkon je prakticky vždy doplněn zkrácením uvuly (čípku) a resekcí sliznice patrových oblouků. Po výkonu je doporučena měkká nedráždivá strava a zvýšená hygiena dutiny ústní (proplachy heřmánkem).
 • U pacientů s vybočenou nosní přepážkou je vhodné v první době provést operaci nosní přepážky.

 

Léčba chrápání se syndromem spánkové apnoe

 

Konzervativní

 • Nutná je úprava životosprávy, u pacientů s nadváhou snížení tělesné hmotnosti. Základem léčby je CPAP (Continuous Positive Airway Pressure). Tento přístroj udržuje během spánku prostřednictvím masky, která je vzduchotěsně nasazená na nos, trvalý přetlak v dýchacích cestách. Při používání přístroje CPAP je klíčová dobrá nosní průchodnost, proto u pacientů s vybočenou nosní přepážkou je vhodné před používáním přístroje CPAP provést operaci nosní přepážky v celkové anestezii.


Chirurgická

 • Operace chrápání se syndromem spánkové apnoe se na našem pracovišti provádí za 5-denní hospitalizace v celkové anestezii. Podle závažnosti syndromu spánkové apnoe, vyšetření DISE a poměrech v horních dýchacích cestách pacienta volíme radikalitu operace. Operace spočívá v plastice měkkého patra, patrových mandlí, kořene jazyka a ev. hrtanové příklopky.
 • Po výkonu je doporučena měkká nedráždivá strava a zvýšená hygiena dutiny ústní (proplachy heřmánkem).
 • U pacientů s vybočenou nosní přepážkou je vhodné v první době provést operaci nosní přepážky.

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti.     OK     Další informace