Neurologické oddělení

O nás

Neurologické oddělení zajišťuje nemocným našeho regionu nepřetržitou 24-hodinovou péči a poskytuje komplexní diagnostiku a léčbu nemocí mozku, míchy, periferního nervového systému a kosterního svalstva. Velkou skupinu léčených pacientů tvoří nemocní s onemocněním páteře, spojeným často s postižením nervových struktur.

Při zajištění komplexní diagnostické a léčebné péče spolupracuje neurologické oddělení se specializovanými neurologickými a neurochirurgickými centry v České republice. Nepřetržitě je zajištěna laboratorní, radiologická a UZ diagnostika, zajištěna je kvalitní diagnostika elektrofyziologická (EEG, EMG, včetně EP a SEMG) a radioizotopová.

Neurologické oddělení získalo akreditaci Ministerstva zdravotnictví ČR pro vzdělávání lékařů v oboru neurologie a je výukovým pracovištěm pro studenty Střední zdravotnické školy ve Frýdku - Místku. Lékaři a zdravotní sestry oddělení jsou začleněni do programu celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků.

Neurologické oddělení je nedílnou součástí Nemocnice ve Frýdku - Místku od roku 1953.

Lúžková část oddělení se nachází na 2.podlaží hlavní nemocniční budovy. Oddělení je přístupné pro pacienty i jejich návštěvy vchodem B, má v současné době 30 lůžek na 12 pokojích, vybavených samostatným sociálním zázemím. Součástí lůžkového oddělení je samostatné rehabilitační pracoviště, vyhrazené hospitalizovaným pacientům, potřeba logopedické péče je zajištěna erudovaným logopedem. V rámci neurologického oddělení jsou vyšetřováni pacienti s limitovanou spánkovou polygrafií (s poruchou spánku).

Ambulantní část oddělení je situována v prvním podlaží hlavní budovy nemocnice a zahrnuje EEG a EMG laboratoře a 2 odborné ambulance s odbornými poradnami. Přístup k ambulancím je možný vchodem B nebo hlavním spojovacím traktem.

Neurologická ambulance zajišťuje v pracovní době od 7 do 15,30 hodin akutní neurologická vyšetření, v průběhu ústavní pohotovostní služby (pracovní dny od 15,30 do 7 hodin, o víkendech a svátcích nepřetržitě) jsou akutní neurologická vyšetření prováděna na centrálním urgentním příjmu.

Vedoucí lékařkou neurologické ambulance je MUDr. Vladimíra Chalupová.

V rámci neurologické ambulance pracují odborné poradny - protizáchvatová, vedená MUDr. Vladimírou Chalupovou.

Dětská neurologická ambulance, vedená dětským neurologem (MUDr. Hana Bučková), poskytuje neurologickou péči dětským pacientům a zajišťuje především požadavky dětského oddělení nemocnice.

EEG laboratoř provádí elektrodiagnostická vyšetření mozku, která jsou vyhodnocována zkušenými odborníky v EEG a epileptologii.

Špičkově vybavená EMG laboratoř zajišťuje vyšetření EMG, EP včetně MEP a nejnověji i SEMG.

Zrekonstruovaný stacionář pro infuzní léčbu prostorově souvisí s lůžkovým neurologickým oddělením (3.NP - vchod B,C) a je pacientům k dispozici v případě potřeby nepřetržitě denně.