Nemocnice dnes otevřela nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče

16. července 2018, 16.40 | Čtyři měsíce intenzivních stavebních prací a téměř 50 milionů korun si vyžádalo vybudování oddělení následné intenzivní péče (NIP) a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Celkem 18 nových lůžek tak nyní bude sloužit pacientům s potřebou zvýšené zdravotní péče.

„V posledních letech dochází k nárůstu pacientů, u kterých došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění či traumatu a potřebují zvýšenou péči, ale již nevyžadují anesteziologicko-resuscitační či intenzivní péči v plném rozsahu. Současně jejich zdravotní stav nedovoluje přeložení na standardní nebo následné lůžko, které není k poskytování této péče uzpůsobeno. Proto jsme za podpory Moravskoslezského kraje vybudovali nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče, které přispěje k výraznému zvýšení kvality péče o pacienty,“ uvedl ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal.

„V oblasti zdravotnictví dbáme na to, aby měli naši občané jistotu, že o ně bude co nejlépe postaráno. Abychom mohli lidem poskytnout kvalitní a dostupnou péči, je potřeba nastavit fungování krajem zřizovaných nemocnic tak, aby byl jejich provoz co nejkvalitnější a nejefektivnější. Proto připravujeme optimalizaci zdravotní péče, která zajistí ekonomickou a finanční stabilitu nemocnic a také pomůže řešit problém chybějících zdravotnických pracovníků. Návrh optimalizace posuzuje speciální pracovní skupina, která své výsledky v říjnu předloží krajskému zdravotnímu výboru. V prosinci bude zastupitelstvu kraje předložen detailní plán optimalizace zdravotní péče,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Stavební úpravy probíhaly v prvním nadzemním podlaží budovy V, kde byly původně umístěny ambulance a provozní zázemí. V levé části objektu bylo zřízeno oddělení DIOP s celkem 10 lůžky ve čtyřech dvoulůžkových a dvou jednolůžkových pokojích, v pravé části podlaží bylo vybudováno oddělení NIP s kapacitou 8 lůžek ve dvou dvoulůžkových a čtyřech jednolůžkových pokojích. Součástí oddělení je také samostatná pracovna sester a kuchyňka v každé části, dále pak společná pracovna lékařů, zázemí pro ošetřovatelský personál a příslušné sociální a hygienické zařízení.

Byla provedena kompletní rekonstrukce elektroinstalace, vybudována strukturovaná kabeláž, počítačová síť, telefonní rozvody, komunikační zařízení sestra-pacient, požární signalizace a kamerový systém, šatny se sociálním zázemím pro ošetřovatelský personál nejen pracovišť NIP a DIOP, ale také oddělení dlouhodobé následné péče, které zde funguje již dva roky. Zároveň došlo k výměně rozvodů vody a vytápění, byly položeny nové podlahy a obklady. Současně byla vybudována nová vzduchotechnika pro větrání a klimatizaci pokojů, chodby a zázemí lékařů a sester.

Na oddělení byl pořízen nový nábytek, každý pokoj je vybaven moderními intenzivními lůžky, zdravotnickou technikou a pomůckami potřebnými k zajištění péče o tyto pacienty. Nemocnice nakoupila také plicní ventilátory a oplachovač podložních mís a močových lahví.

„Nová oddělení reagují na dlouhodobé potřeby v oblasti Frýdecko-Místecka, Třinecka a případně Novojičínska. S ohledem na demografický vývoj a nárůst počtu pacientů vyžadujících dlouhodobou péči, bylo zřízení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče nutné. Otevření těchto oddělení je součástí optimalizace zdravotní péče v krajských zařízeních, kterou kraj po důkladných analýzách zpracoval. Jsem přesvědčený, že všechny plánované změny budou významným krokem ke zlepšení zdravotnictví v kraji,“ sdělil náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Celkové náklady na vybudování oddělení NIP-DIOP včetně vybavení dosáhly 50 milionů korun včetně DPH. Polovinu z toho pokryla dotace zřizovatele nemocnice, jímž je Moravskoslezský kraj, druhou polovinu, na kterou kraj poskytl návratnou finanční výpomoc, bude nemocnice postupně splácet.