Aktuality

Mladý záchranář 2023

22. května 2023, 14.38 | Dne 19. 5. 2023 se uskutečnil 2. ročník soutěže MLADÝ ZÁCHRANÁŘ, kterou pořádala Nemocnice ve Frýdku-Místku.

 

Soutěže se zúčastnilo 20 týmů dětí 4. tříd a 23 týmů 8. tříd z Frýdku-Místku. Hned po slavnostním zahájení byla pro děti a přítomné diváky připravena ukázka resuscitace v reálném čase spolu v součinnosti se záchrannou službou- výjezdové stanoviště Frýdek-Místek, kterým tímto velmi děkujeme za krásnou spolupráci a ukázku na profesionální úrovni.

 

Poté se již všechny děti zapotily u písemného testu. S testem se popraly velmi statečně a následně se vrhly na další disciplínu, a to řešení akutních stavů- konkrétně stavění krvácení, řešení zlomenin, bezvědomí, hypoglykémie, ale také poskytnutí první pomoci u infarktu či cévní mozkové příhody. Letošní ročník byl jiný v tom, že byli k dispozici figuranti, kteří byli namaskování na konkrétní zranění či onemocnění. Děti musely prokázat své znalosti také v komunikaci s postiženým, přivolání zdravotnické záchranné služby a následném  ošetření zranění.

 

Poslední úkol, který musely děti plnit, bylo provedení kardiopulmonální resuscitace (KPR). Této nelehké části se opět chopily statečně. Všechny tři disciplíny se bodově hodnotily a konečný výsledek ukázal, že letošní medaile si zasloužily tyto děti:

 

Za 4. třídy: 1. místo Eduard Kovařík a Ondřej Cisovský ze základní školy v Lískovci

                  2. místo Aneta Brůnová a Adéla Kročková z 5. základní školy

                  3. místo Nicol Janíková a Tomáš Furmánek z 1. základní školy

 

Za 8. třídy: 1. místo Dorota Dehnerová a Miroslav Zajac z 2. základní školy

                  2. místo Denisa Klčová a Rebeca Egertová z 6. základní školy

                  3. místo Mariana Chlebková a Lukáš Žižka ze 7. základní školy

 

Všechny umístěné děti si odnesly krásné ceny v podobě poukazu do aquaparku, sirupu zn. Hexe, vitamínových doplňků a další. Mimo jiné také ceny, které nám věnovalo do soutěže vedení města Frýdek-Místek. Samozřejmostí byly poháry, medaile a šampus.

Mimo to všechny zúčastněné děti obdržely praktický balíček první pomoci, vhodný do aktovky či batohu.

 

O všechny soutěžící se staral tým 13 lektorů, který usiloval o to, aby soutěž probíhala hladce a spravedlivě tak, aby zvítězil opravdu ten nejlepší tým. Celou soutěž doprovázel také volný program, kde si všichni mohli vyzkoušet kardiopulmonální resuscitaci, stavění krvácení, navrhnout uniformu pro zdravotní sestřičky či sanitní vůz nebo mohli, zhlédnout seriál- Byl jednou jeden život.

 

Součástí soutěže bylo také vyhlášení nejhezčího obrázku, který malovaly děti 4. tříd přímo na kurzech první pomoci a KPR. Tři nejhezčí obrázky byly oceněny, autorkami byly Eliška Vítovcová z Chlebovic, Alice Hudečková ze 7. základní školy a Aneta Brůnová z 5. základní školy.

 

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu této akce.

Velké díky patří také městu Frýdek-Místek, které již několik let významně podporuje vzdělávání dětí základních škol ve Frýdku-Místku v první pomoci.

 

Jsme velice rádi, že jsme mohli soutěžící ocenit hodnotnými cenami, které do soutěže věnovali naši partneři: město Frýdek-Místek, Slaná cukrárna, HeXe sirupy, Decathlon ve Frýdku-Místku.

 

Soutěž by se ovšem nemohla uskutečnit bez vhodných prostor, za jejichž zapůjčení také mockrát děkujeme 6. Základní škole ve Frýdku-Místku.

 

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 

 

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti.     OK     Další informace