Aktuality

Slavnostní otevření hemodialýzy

18. června 2021, 14.30 | Dne 15.6.2021 jsme zahájili slavnostní provoz hemodialýzy, kterou jsme zrekonstruovali a zmodernizovali.

Hemodialyzační středisko prošlo celkovou modernizací, která započala v říjnu loňského roku. Hlavní podíl rekonstrukce tvoří stavební úpravy, nové rozvody, přístrojové vybavení a instalace automatizovaného systému, došlo k navýšení počtu hemodialyzačních stanic. Celková rekonstrukce stála přibližně 35 mil. Kč a byla hrazena převážně z dotace Moravskoslezského kraje.

Rekonstrukce současného střediska hemodialýzy, která je v nemocnici v provozu od roku 1991, probíhala sedm měsíců. „Díky této modernizaci se proměnila celková tvář hemodialýzy. Změnilo se dispoziční uspořádání dialyzačních sálů i pracoviště sester, vznikla dvě nová izolační stanoviště a o polovinu se navýšila kapacita. Oproti původním deseti má teď středisko dokonce patnáct hemodialyzačních stanic. Pro pacienty, kteří hemodialýzu nezbytně potřebují, je to rozhodně dobrá zpráva,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer

Ve středisku hemodialýzy byly také nově vybudovány bezbariérové šatny pacientů, zvlášť pro muže a ženy, sociální zařízení, vyšetřovna lékařů, pracovna hlavního lékaře a pracovna staniční sestry, sklad roztoků a sterilizačního materiálu, pracoviště technika, sklad přístrojů, sociální zařízení, denní místnost pro zaměstnance a čistící místnost s myčkou podložních mís. V 1. PP byly zřízeny šatny zaměstnanců s odpovídajícím hygienickým zařízením a úpravna demineralizované vody včetně rozvodů ke stanicím. Nově je na hemodialyzačním středisku nainstalován plně automatizovaný systém pro centrální míchání dialyzačních koncentrátů. Proces míchání a přečerpávání běží automaticky, tzv. „na pozadí“, tj. bez nutnosti manuálního zasahování do procesu. Plně automatické postupy snižují nebezpečí chybné aplikace produktu, případně obsluhy. 

„Rekonstrukci hemodialýzy jsme plánovali již delší dobu. Jsem moc rád, že se modernizace povedla nejen po technické stránce, ale že je také velmi pěkná, co se týče designu. Pro naše pacienty je tak připraveno nové, příjemné a bezbariérové prostředí odpovídající dnešnímu standardu“, doplňuje ředitel Tomáš Stejskal.

 

 

 

 

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti.     OK     Další informace