Aktuality

Vyjádření ke zřízení zubní LPS v Nemocnici ve Frýdku-Místku, p. o.

Zajištění fungování zubní lékařské pohotovostní služby (dále zubní LPS) je velmi diskutované téma, které se týká i našeho regionu. Všichni vnímáme chybějící kapacitu ambulantních stomatologů – řada našich spoluobčanů má problém se zajištěním svého ošetřujícího zubního lékaře.

Nemocnice dlouhodobě komunikuje s ambulantními lékaři s cílem LPS zajistit. Finanční podmínky, které jsou lékařům nabídnuty, stanovuje zřizovatel nemocnice, tj. Moravskoslezský kraj a jsou jednotné u všech nemocnic v kraji. Aktuálně je to 800 Kč za hodinovou sazbu lékaře vykonávajícího zubní LPS.

 

V minulém roce proběhlo pouze jediné jednání, jehož tématem byla zubní pohotovostní služba v naší nemocnici. Toto jednání proběhlo 28. 2. 2022 se zástupci stomatologické komory, náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Martinem Gebauerem a primátorem města Frýdku-Místku Petrem Korčem. Na tomto setkání bylo náměstkem hejtmana Martinem Gebauerem a ředitelem nemocnice Tomášem Stejskalem garantováno, že zřízení zubní LPS plně podporují a Nemocnice ve Frýdku-Místku, po. poskytne k tomuto provozu adekvátní vybavení a prostory, které si následně prohlédli zástupci oblastní stomatologické komory.

 

Od tohoto setkání neproběhlo žádné další jednání se zástupci magistrátu, na kterém by se projednávaly případné podmínky vzniku zubní LPS či finančního ohodnocení sloužících lékařů.

 

Na jednáních oblastní stomatologické komory v průběhu loňského roku byly vyřčeny nejdříve návrhy 3.500 Kč čisté hodinové sazby lékaře, aktuálně je snad magistrátem nabízená odměna 2.000 Kč/hod. pro lékaře. Přesnou informaci bohužel nemáme k dispozici. Pro vedení nemocnice je neakceptovatelné nabízet lékařům a zubním instrumentářkám sloužícím na zubní pohotovosti násobně vyšší hodinovou sazbu, než lékařům a sestrám jiných pohotovostních služeb naší nemocnice či lékařům sloužícím v nepřetržitém provozu u akutního lůžka.

 

Kdybychom za těchto podmínek zubní LPS v naší nemocnici zřídili, vznikne značné ohrožení provozu zubních pohotovostí v přilehlých městech, jelikož lékaři budou pochopitelně vyhledávat nemocnici, která nabízí výrazně vyšší hodinové sazby, nikoli standardní sazby určené Moravskoslezským krajem.

 

Neradi bychom jiným nemocnicím a okolním regionům způsobili jakékoliv komplikace provozu, či dokonce uzavření zubní LPS, čehož se v tomto případě sousední nemocnice obávají.

 

Jednorázová dotace, kterou město Frýdek-Místek údajně nabízí pro dofinancování těchto nadstandardních platových podmínek, s námi nebyla bohužel předem nijak projednána a má pro nás tedy spoustu otazníků. Z výše uvedených důvodů nejsme schopni tuto neprojednanou dotaci přijmout. Navíc nevíme, jak dlouho bude tato dotace městem Frýdek-Místek garantována. 

 

Naše nemocnice jednoznačně chápe potřebu zubní LPS pro občany města Frýdek-Místek a přilehlých obcí, plně tento záměr podporuje, a proto jsme aktuálně připraveni poskytnout plně vybavenou ambulanci pro účely zajištění zubní lékařské pohotovostní služby.

 

Provozování zubní LPS však musí korelovat se standardními podmínkami odměňování službu poskytujících zdravotníků v celém Moravskoslezském kraji.

 

Jsme velmi rádi, že se nám podařilo uvést do provozu již celkem 3 plnohodnotné zubní ambulance s  kvalitním zdravotnickým personálem. V blízké budoucnosti se chystáme přidat i čtvrtou ambulanci a zpřístupnit tak zubní péči co nejvíce lidem.

 

 

 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 

 

Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti.     OK     Další informace