Rozšíření rehabilitační péče o dětského pacienta

26. 07. 2022

26. července 2022

Rehabilitace dětí na našem pracovišti mnoholetou historii.

Poslední roky jsme se u dětí kojeneckého věku (centrální koordinační poruchy, parézy brachiálního plexu, asymetrický vývoj) zaměřovali na cvičení dle Vojtovy reflexní lokomoce. Principem této metody je v dané poloze stimulovat určité body na těle a vyvolat tak ideální pohybový vzor, který děťátku chybí nebo je narušen. V této metodě máme vyškoleny dvě velmi šikovné fyzioterapeutky Lenku Czernou a Pavlínu Zemanovou.

Koncem roku 2021 jsme zprovoznili další ambulanci, jejíž větší část pacientů tvoří rovněž děti. Díky specializaci naší nové fyzioterapeutky Mgr. Zuzany Slívové jsme nyní schopni nabídnout i péči dle Bobath konceptu. Tato metoda vychází z neurofyziologických poznatků o vývoji dítěte. Jedná se o komplexní individuální přístup k dítěti s určitým pohybovým problémem, jehož cílem je změnit svalové napětí a zlepšit pohybový vzor. Využívá různé stimulační techniky, cíleně vedené pohyby a zejména takzvaný handling, tedy postup, jak s dítětem správně manipulovat a jak na něho sahat. V tomto jsou pak zacvičeni i rodiče, protože správná péče a handling je součástí každodenních aktivit (oblékání, příjem potravy, hra …).

Dochází k nám nejen děti s neurologickými diagnózami, ale také děti po úrazech a s vadným držením těla, ortopedickými problémy či skoliózami. Kromě Vojtovy reflexní lokomoce a Bobath konceptu fyzioterapeutky využívají i jiné techniky a metodiky cvičení, např. DNS, Brügger koncept, metodu dle Mojžíšové, Čápové, prvky jógy, manuální ošetření měkkých tkání, mobilizace …

Všechny dětské ambulance jsou umístěny na rehabilitaci v budově L v 1. patře. Dítě na fyzioterapii dochází po vyšetření rehabilitačním lékařem, na vyšetření miminek se specializuje primářka MUDr. Šárka Stýskalová. Některé děti doporučuje neurolog, ortoped, traumatolog. Po vyšetření fyzioterapeutkou je zvolen individuální plán terapie. V případě potřeby je dítě vybaveno kompenzačními pomůckami či nasměřováno na specializované pracoviště, kde je k dispozici také logoped (děti s poruchou sání, polykání) či ergoterapeut.