3. dubna 2023
17:34
Nemocnice ve Frýdku-Místku je jednou ze 14 nemocnic České republiky, která nově využívá aplikaci zCase. Tento systém, který umožňuje vzájemnou komunikaci záchranné služby a nemocnice, vyvinuli v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a jeho myšlenkovým autorem a odborným garantem je MUDr. Marek Šramko, Ph.D. FESC, vedoucí oddělení akutní kardiologie IKEM.
Systém zCase, který vznikl pro zlepšení urgentní zdravotní péče pacientů přivážených vozidly RZP, propojuje centrální urgentní příjem nemocnice, dispečink a vozidlo ZZS. Aplikace slouží k on-line sledování případů, lékaři tak mají k dispozici diagnostické informace o mnoho dříve, než pacienta převezmou do své péče.
„V naší nemocnici používáme aplikaci zCASE od poloviny listopadu 2022. Zdravotníci na urgentním příjmu přijali systém s nadšením, a to z několika důvodů. Ještě před příjezdem do nemocnice zdravotníci vědí, koho a s jakými problémy sanita přiváží, a díky zabudované GPS v sanitce mají ti, co jsou k aplikaci připojeni, přesný přehled o tom, kde se auto nachází a kdy vůz záchranné služby do nemocnice přijede, takže se mohou na případ připravit, “ upřesňuje vrchní sestra centrálního urgentního příjmu Věra Starmannová.
Technicky je urgentní příjem vybaven televizní obrazovkou, koordinátoři a lékaři mají k dispozici sdílenou tabletovou nebo mobilní aplikaci, na kterých se zobrazují základní data pacienta – křestní jméno, pohlaví, věk, místo nástupu, základní diagnóza, snímek EKG z defibrilátorů RZP, časový horizont příjezdu do nemocnice. Posádka vozidla a lékař na urgentním příjmu spolu mohou komunikovat v případě potřeby již během jízdy, a to prostřednictvím telefonního hovoru nebo SMS zprávy. Na základě těchto informací je už před příjezdem pacienta do nemocnice zajištěn potřebný zdravotnický personál a zajištěna odborná pracoviště, např. CT, ARO, JIP.
Vedoucí lékař interní části urgentního příjmu Boris Bubeník zmiňuje: „Díky systému zCASE vidíme základní hodnoty vitálních funkcí, základní data a dojezdové časy před příjezdem vozidla. To nám dává možnost se připravit s předstihem na vše, co nás čeká. Hlavně dokážeme včas uvolnit potřebné množství lůžek, tím nedochází k blokování posádek, které tak mají možnost po předání pacienta ihned vyrazit k dalšímu případu. V momentě, když vidím, že nám nic nesvítí na tabuli, tak to na mě působí uklidňujícím dojmem. Nově také monitorujeme crash room . Je to první místnost ze strany příjezdu vozidel ZZS, ale z pohledu urgentního příjmu je to pokoj poslední. Díky kamerovému systému máme nyní o pacientovi lepší přehled.“
MUDr. Marek Šramko, Ph.D. FESC, vedoucí oddělení akutní kardiologie IKEM, doplňuje: „Jsem rád, že zCase plní účel, se kterým jsme tuto platformu vytvářeli. zCase platforma má sloužit pro propojení a koordinaci zdravotní záchranné služby, urgentního příjmu a specializovaných pracovišť a ve výsledku z toho benfituje pacient. “
„V letošním roce pracujeme na rozšíření funkcionalit platformy zCase o zobrazení sekundarních transportů mezi zdravotnickými zařízeními, které jsou do systému zapojeny a doplnění fukncionality konzultací mezi zapojenými pracovišti, “ dodává závěrem Ing. Petr Raška, MHA, vedoucí informačních technologií IKEM.